Dragi studenti,
Dobro došli na stranicu predmeta Međunarodno javno pravo.
Ukratko bih Vas željela upoznati sa ciljem, sadržajem predmeta, ishodima učenja (stečena znanja), kao i metodama nastave i savladavanja gradiva Međunarodnog javog prava.
Cilj predmeta
Cilj predmeta je široka spoznaja pojma, prirode, sadržine i izvora Međunarodnog javnog prava. Takođe, neophodno je sticanje znanja u oblastima specifičnosti odnosa međunarodnog i unurašnjeg prava, kao i u odnosu na, položaj subjekata međunarodnog prava u međunarodnoj zajednici uz poseban osvrt na mirno rješavanje sporova. U okviru materije međunarodnog javnog prava obradiće se posebne grane i podgrane prava koje su se razvile u oblasti međunarodnog prava uopšte.
Sadržaj predmeta
Pojam, sadržina; opšte određenje i pravna priroda međunarodnog javnog prava. Izvori međunarodnog javnog prava. Odnos međunarodnog i unutrašnjeg prava. Pojam subjekata međunarodnog prava; država u međunarodnom javnom pravu, elementi države, priznanje države ili vlade, prava i dužnosti države, sukcesija država. Međunarodne organizacije, pojam međunarodne organizacije, međunarodne vladine i međunarodne nevladine organizacije. Mirno rješavanje sporova, diplomatski načini rješavanja sporova, sudski načini rješavanja sporova. Opšta pitanja međunarodne zaštite ljudskih prava, istorijski razvoj, definisanje i klasifikacija ljudskih prava. Posebna pitanja međunarodne zaštite ljudskih prava mehanizmi unapređivanja i kontrole poštovanja ljudskih prava. Nastanak i razvoj evropskog suda za ljudska prava, nadležnost, postupak. Razvoj međunarodnog krivičnog pravosuđa i međunarodnog krivičnog prava. Odgovornost pojedinca u međunarodnom pravu; međunarodna krivična djela. Diplomatsko-konzularno pravo-kodifikacija, opšti pojam, karakteristike, savremena diplomatija. Međunarodno humanitarno pravo; lica, ustanove i objekti čiji je status uređen humanitarnim pravom, načini ratovanja, ratna okupacija, izvršavanje pravila. Međunarodno saobraćajno pravo; granice, međunarodno vazdušno pravo, kosmičko pravo, međunarodno riječno pravo, međunarodni drumski i željeznički saobraćaj. Međunarodno pravo mora; razvoj, granice na moru, unutrašnje vode, teritorijalno more, otvoreno more, tjesnaci i morski kanali, epikontinentalni pojas. Međunarodna zaštita životne sredine; opšta načela zaštite životne sredine, uređenje prekograničnog dejstva na životnu sredinu. Međunarodno ugovorno pravo – javnopravni ugovori.
Ishodi učenja (stečena znanja)
Rezultat, odnosno sticanje znanja iz oblasti Međunarodnog javnog prava predstavljen je sintetizovanjem spoznaje savladane materije sa prethodnim znanjima iz drugih predmeta koje je student prethodno apsolvirao. Takođe, jedan od bitnih ishoda je i izgradnja sopstvenog mišljenja u vezi sa predmetnom materijom, kao i savladavanje teorijskih dilema u korespondenciji sa praktičnim pristupom. Studenti treba da se upoznaju sa pojmom, sadržinom, pravnom prirodom i primjenom međunarodnog javnog prava, pri čemu je predviđeno savladavanje gradiva iz naučne oblasti međunarodnog prava, kako uopšteno, tako i s obzirom na uže postavljene oblasti međunarodnog javnog prava. Očekuje se da će studenti steći znanja neophodna za razumjevanje odnosa između država, na jednoj, i država i međunarodnih organizacija, na drugoj strani, kao i položaj pojedinca u međunarodnom pravu, s posebnim osvrtom na oblast ljudskih prava i sloboda, garantovanu propisima međunarodnog prava.
Metode nastave i savladavanja gradiva
Nastava i vježbe na predmetu će se izvoditi predstavljanjem tema i interaktivnom komunikacijom sa studentima u okviru pitanja iz materije prema nastavnom planu i programu. Izlaganje zadanih materijala, pisanje kolokvijuma, te realizacija konkretnih tema obuhvatajući predispitne obaveze biće obuhvaćeno fondom časova. Obaveze studenata su određene prema cilju predemeta i obuhvataju, redovno pohađanje nastave, učestvovanje u predviđenim diskusijama i, gdje je primjereno, s obzirom na temu koja se izučava, simulaciji suđenja, realizovanje radova shodno zadatoj temi, kao i pristupanje opštim testovima znanja. Za drugi ciklus studija, kao i za prvi, važe sva pravila studiranja primjenjiva na studente.
Literatura;
Osnovi međunarodnog javnog prava, Vojin Dimitrijević, Obrad Račić, Vladimir Đerić, Tatjana Papić, Vesna Petrović, Saša Obradović, III izdanje, Beogradski centar za ljudska prava
Međunarodno javno pravo, Milenko Kreća, Pravni fakultet u Beogradu,
Međunarodno javno pravo, Vitomir Popović i Filip Turčinović, Pravni fakultet Banja Luka.
Materijali sa predavanja
Materijali sa vježbi
Fajlovi sa predavanja i vježbi
Internet
doc. dr Dijana Savić Božić